Přejít k hlavnímu obsahu
Napsal uživatel spravce dne

Před čtyřmi lety rozhodl Nejvyšší soud, že nošení hidžábu při výuce není v rozporu se zákazem nošení pokrývek hlavy a školní řád neodůvodňuje jeho odložení. Rozhodnutí předcházela štvavá islamofobní kampaň, která se dotkla nejen muslimské komunity v Česku, ale třeba také tehdejší ombudsmanky, která se od počátku muslimské studentky zastala. Jedním z projevů kulturního sporu bylo i vyznamenání, které tehdejší prezident Zeman udělil ředitelce zdravotnické školy, která žačce původně hidžáb zakázala. Co tehdejší atmosféra odhalila o české společnosti a jejím přístupu k muslimům a muslimkám? Jak a zda vůbec se tento přístup od té doby změnil? Jak správně mluvit, a jak nemluvit o islámu?


Hosté:
Fatima Rahimi je novinářka afghánského původu. Věnuje se tématům souvisejícím s migrací, sociální nerovností, ale i spiritualitě a náboženství nebo třeba ženskému fotbalu. Její články můžete znát z deníku Referendum, jako moderátorka uvádí pořad Hergot na Radiu Wave.
Zuzana Rendek působí v současné době na pozici expertky v projektu Podpora rovných příležitostí při NPI ČR. Vystudovala bakalářský obor Kulturní a sociální antropologie na FF ZČU, magisterský obor Studia občanského sektoru absolvovala na FHS UK. Dlouhodobě se věnuje výzkumu muslimů a jejich komunit v Česku. Dílčí závěry publikovala pod jménem Zuzana Bürgerová například ve sborníku Nad Evropou půlměsíc: Muslimové v Česku a západních společnostech, (ed.) Karel Černý, 2015.
Zora Hesová se skrze studium islámské středověké filosofie dostala ke zkoumání nejen moderního islámu, ale toho, jak se formují různé formy odporu k modernitě a vynalézají různé tradice, v politice i v náboženství. Učí politologii na Filosofické Fakultě Karlovy University. V posledních době s kolegy zkoumá tzv. kulturní války a vede projekt Olipol, který pracuje na tom, jak chápat a prolamovat společenskou polarizaci.


Diskuzi moderuje Petr Bittner, bývalý novinář, publicista, podcaster, influencer středního formátu, veterán kulturních válek a strůjce historických politických porážek.

Date
City
Praha
Event type