Přejít k hlavnímu obsahu
Naše „kuchařka“ dobrého sporu je desaterem tipů, jak postupovat v osobních konfliktech nad polarizujícími tématy tak, aby nepřerůstaly v toxické spory, které blokují dialog a ničí osobní vazby mezi blízkými, rodinou, kolegy. Velké polarizující konflikty totiž dříve či později vstoupí i do našeho soukromí.
  1. Emoce ke sporu patří – dobrý spor jim umí dát prostor, neboť vytváří atmosféru, v níž je člověk nemusí brát osobně a stahovat se kvůli nim do defenzivy. Tento fakt lze v osobním sporu kdykoli vyjádřit nahlas a připomenout si tak navzájem, co je důležité.
  2. Žádné podpásovky! Hledejte ve sporu místa, ve kterých můžete druhému vyjádřit respekt k němu či jeho pozici, aniž by to bylo v rozporu s vaší vlastní pozicí. Neberte druhého jako soka k rozdrcení, ale jako soupeře ve férovém zápase, po kterém si podáte ruku.
  3. Snažte se pochopit potřeby člověka, se kterým zrovna spor vedete. Skrze pochopení (či už jen pouhou snahu o ně) můžete nakonec obohatit i svou vlastní pozici. A posunout tak spor ze zablokovaného stavu zase o krůček dál.
  4. Nebojte se ve sporu formulovat společný zájem. To, že s někým spor vedete, je ostatně zdravější než druhého odsoudit, myslet si svoje a mlčet. Oba se přete dobrovolně a chcete, aby váš spor „k něčemu byl“.
  5. Mějte na paměti, že spory samy o sobě nejsou negativní, ale přirozené a nutné. Bez sporu není demokracie, bez sporu není emancipace. Bez sporu se věci neposunou.
  6. Hledejte momenty, ve kterých můžete s druhým souhlasit, a upozorněte na ně. Připomenete si tak navzájem, že vám jde o spor produktivní a férový.
  7. Soustřeďte se na dynamiku sporu – nebojte se spor zpomalit ve chvíli, kdy se posouvá někam, kde začíná být oběma stranám nepříjemný a zahání obě strany do defenzivy.
  8. Naslouchat! Snažte se o „interpretační vstřícnost“ – nebojte se spor v libovolném místě zastavit frází „jestli ti dobře rozumím, tak tvrdíš, že“. Dejte najevo, že se skutečně soustředíte na to, co se vám druhý snaží říct, a nejste uzavření ve vlastní pozici, kde se jen snažíte vyztužit vlastní pozici, abyste mohli zasadit direkt.
  9. Nebojte se vrátit spor „na začátek“, kdykoli máte pocit, že jste se vzdálili jeho podstatě – žádné místo sporu není „hotové“, pokusit se nějaký aspekt otevřít znovu může mít blahodárný efekt, neboť se může ukázat, že se výchozí pozice sporu stihly na obou stranách třeba jen drobně změnit a spor tak získá šanci na posun.
  10. Nikdy nenálepkujte – nikdo nemá rád, když je druhým brán jen jako zosobnění jeho předsudků.
     

spravce
01.11.2023